Sitges 2014: Palmarès

Sitges 2014

I Origins, de Mike Cahill, ha estat la guardonada amb el premi a la Millor Película de la Secció Oficial Fantástic de Sitges 2014. per la seva banda, el Premi Especial del Jurat se l’ha endut  The Babadook, de Jannifer Kent. Jonas Govaerts, per Cub, ha obtingut el premi a la millor direcció.

Aquest any el palmarés ha estat molt repartit i ha reflectit el caràcter més fantástic del festival.

Així ha quedat el palmarés de Sitges 2014 finalment:

SECCIÓ OFICIAL FANTÀSTIC SITGES 47

Premi a la millor pel·lícula: I ORIGINS, de Mike Cahill.

Premi especial del jurat: THE BABADOOK, de Jennifer Kent.

Premi a la millor direcció : CUB, de Jonas Govaerts.

Premi al millor actor (ex aequo):

Nathan Phillips per THESE FINAL HOURS, de Zak Hilditch.

Koji Yakusho per THE WORLD OF KANAKO, de Tetsuya Nakashima.

Premi a la millor actriu (ex aequo):

Essie Davis per THE BABADOOK, de Jennifer Kent.

Julianne Moore per MAPS TO THE STARS, de David Cronenberg.

Premio al mejor guión: YOUNG ONES, de Jake Paltrow.

Premio a la millor fotografía: JAMIE MARKS IS DEAD, de Carter Smith.

Premio als millors efectes especials: THE SIGNAL, de William Eubank.

Premio al millor cortometratge : OSCAR DESAFINADO, de Mikel Alvariño.

Menció especial:

  • POS ESO, de Sam
  • WHAT WE DO IN THE SHADOWS, de Taika Waititi i Jemaine Clement
  • A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, de Ana Lily Amirpour
  • SPRING, de Justin Benson y Aaron Moorhead.

 

Gran Premio del Públic  (Sección Oficial Fantàstic en Competició)

Premi otorgat per votació popular dels espectadors del Festival: WHAT WE DO IN THE SHADOWS, de Taika Waititi i Jemaine Clement.

Premios Sección Oficial Fantàstic Òrbita

Premi a la millor pel·lícula: HYENA, de Gerard Johnson.

Premi al millor director: COLD IN JULY, de Jim Mickle.

Menció especial: ’71, d’ Yann Demange.

 

Premis Secció Oficial Fantàstic Panorama

Premi al millor llargmetratge: THE TREATMENT, de Hans Herbots.

Menció especial: CREEP, de Patrick Brice.

 

Premis Méliès d’Argent

Premi al millor llargmetratge: GOODNIGHT MOMMY, de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premi al millor curtmetratge: AUTUMM HARVEST, de Fredrik S. Hana.

 

Premios de la Crítica

Premi José Luis Guarner a la millor pel·lícula: RÉALITE, de Quentin Dupieux.

Menció Especial de la crítica: GOODNIGHT MOMMY, de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premi Citizen Kane

Premi al millor director novell: A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, d’ Ana Lily Amirpour.

Menció especial: WHEN ANIMALS DREAM, de Jonas Alexander.

 

Premis Noves Visions

Premi a la millor película de ficció: HAN GONG-JU, de Lee Su-jin.

Premi a la millor película de no ficció: NON-FICTION DIARY, de Jung Yoon-suk.

Menció especial: THE DUKE OF BURGUNDY, de Peter Strickland.

 

Premis Focus Àsia

Premi a la millor pel·lícula: MAD SAD BAD, d’Han Ji-seung, Kim Tae-yong i Ryoo Seung-wan.

Menció especial: HWAYI: A MONSTER BOY, de Jang Joon-hwan.

 

Premis Anima’t

Premi al mejor llargmetratge d’ animació: THE SATELLITE GIRL AND MILK COW, de Chang Hyung-yun.

Premi al millor curtmetratge d’animación: PINEAPPLE CALAMARI, de Kasia Nalewajka.

Menció especial: DINNER FOR FEW, de Nassos Vakalis.

 

Premi Brigadoon Paul Naschy

Premi al millor curtmetratge fantàstic presentat en aquesta secció: LINE UP, de Àlex Julià.

 

Premis Jurado Carnet Jove

Premi a la millor pel·lícula de Secció Oficial Fantàstic Sitges 47:

A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, d’ Ana Lily Amirpour.

CUB, de Jonas Govaerts.

Premi a la millor pel·lícula de la secció Midnight X-Treme: THE HOUSES OCTOBER BUILT, de Bobby Roe.

Premi Emergentes: AMOR ETERNO, de Marçal Forés.

Premi Experimenta: THE TRIBE, de Myroslav Slaboshpytskiy.

 

Premis Phonetastic Sitges Mobile Film Festival

Premi al millor curtmetratge: SECTOR ZERO 4, de Alfonso García López.

Premi del públic: INTRUSOS, de Iván Mourin.

 

Premio Blood Window

THE STRANGER, de Guillermo Amoedo.

 

Premis SGAE Nova Autoria

Premi a la millor realització: Víctor Alonso Berbal, per PUÑO Y METAL, de la Universitat Pompeu Fabra.

Premi al millor guió: Joaquim Barceló per DINOSAURIOS, de Joaquim Barceló y Amanda Gómez, de la Universitat Ramon-Llull-Blanquerna Comunicació.

Premi per la millor música original: Alain Gómez Reglá i Luis Daniel González per PILATO, PILATO, de Roberto Russo, de la Escola de Cinema Bande à part.

Premi Sitges Cine365 Film

Gerardo Herrero y Carles Torrens.

Quant a Esther Oliva

Barcelonina de cor, aficionada al cinema, la televisió, els llibres i les noves tecnologies. Co-directora del podcast Atmosfera Cero.
Aquesta entrada s'ha publicat en Opinió i etiquetada amb , , , , , . Afegiu a les adreces d'interès l'enllaç permanent.

Deixa un comentari

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out / Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out / Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out / Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out / Canvia )

Connecting to %s