Sitges 2015: Palmarés

493419

La 48ª edició del Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya Sitges 2015 ja ha acabat. Durant 10 días, hem viscut experiències extraodinàries cinematogràficament parlant, i que us ampliarem en propers dies dins del nostre podcast.  personalment em quedo amb dos títols per sobre dels altres: “Le Tout Nouveau Testament” i “The Final Girls”

De moment us deixo amb el palmarés d’aquesta edició:

Secció Oficial Fantàstic Sitges 48

Premi Millor Pel·lícula: The Invitation de Karyn Kusama

Premi Especial del Jurat: ‘The Final Girls’ de Todd Strauss-Schulson

Premi Millor Direcció: S. Craig Zahler per Bone Tomahawk

Premi Millor Interpretació Femenina: Pili Grogne per ‘Le Tout Nouveau Testament’

Premi Millor Interpretació Masculina : Joel Edgerton per ‘The Gift’

Premi Millor Guió: ‘The Final Girls’ de Todd Strauss-Schulson

Premio Mejores Efectos Especiales: ‘I Am a Hero’ de Shinsuke Sato

Premi Millor Fotografia: ‘Demon’ de Marcin Wrona

Premi Millor Música: ‘Turbo Kid’ de Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell

Premi Millor Curtmetratge: ‘They Will All Die in Space’ de Javier Chillon

Gran Premi del Públic: I Am a Hero, de Shinsuke Sato

 

Premi José Luis Guarner (Premi de la Crítica): ‘Bone Tomahawk’ de S. Craig Zahler

Premi Citizen Kane al Millor Director Novell: Stephen Fingleton per ‘The Survivalist’

Premi Jurat Carnet Jove Millor Películ·la: ‘Turbo Kid’ d’Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell

 

Secció Oficial Fantàstic Òrbita

Premi Millor Pel·lícula: ‘SPL2: A Time for Consequences’ de Soi Cheang

Premi Millor Direcció: John Maclean per ‘Slow West’

Premi Especial del Jurat: ‘The Taking of Tiger Mountain’ de Tsui Hark

 

Panorama Fantàstic

Premi Millor Pel·lícula Panorama Documenta: ‘Lost Soul – The Doomed Journey of Richard Stanley’s Island of Dr. Moreu’ de David Gregory

Premi del Públic: ‘El Eslabón Podrido’ de Valentín Javier Diment.

 

Noves Visions

Premi Millor Pel·lícula Noves Visions One: ‘Anomalisa’ de Charlie Kaufman, Duke Johnson

Menció especial Noves Visions One: ‘Men & Chicken’ d’Anders Thomas Jensen

Premi Millor Curtmetratge Noves Visions: ‘Disco Inferno’ d’Alice Waddington exaequo amb ‘Formas de jugar’ de Gemma Blasco

Premi Millor Pel·lícula Noves Visions Plus: ‘Anabel’ d’Antonio Trashorras

Menció especial: ‘Lovemilla’ de Teemu Nikki

 

Focus Àsia

Premi Millor Pel·lícula: ‘Veteran’ de Ryoo Seung-wan

 

Anima’t

Premio Mejor Pel·lícula: ‘Miss Hokusai’ de Keiichi Hara

Premi Millor Curtmetratge: ‘Voltaire’ de Jan Snoekx

Menció especial Curtmetratge: ‘The Orchestra’ de Mikey Hill

 

Midnight X-Treme

Premi Millor Pel·jícula: ‘Bound to Vengeance’ de José Manuel Cravioto

 

Méliès d’Argent

Premi Millor Pel·lícula Europea S.O.F. Sitges 48: ‘Le Tout Nouveau Testament’ de Jaco Van Dormael

Premi Millor Curtmetratge Europeo S.O.F. Sitges 48: ‘Graffiti’ de Lluís Quílez

 

Blood Window

Premi Millor Pel·lícula Blood Window: ‘Los parecidos’ d’Isaac Ezban

 

Brigadoon

Premi Millor Curtmetratge Brigadoon: ‘Caradecaballo’ de Marc Martínez Jordan

 

Phonetastic

Premi Millor Curtmetrtge: ‘Blackout’ de Sylvain Certain

 

Sitges Cine365 Film

Premi Sitges Cine365 Film: ‘Caradecaballo’ de Marc Martínez Jordan exaequo  amb ‘Zero’ de David Victori

Publicat dins de Cinema, Festival de Cinema de Sitges | Etiquetat com a , , , , , | Deixa un comentari

Sitges 2014: Cobertura a Atmósfera Cero podcast

Sitges 2014

Com cada any, al podcast Atmòsfera cero, junt amb la companya Nuria Franco de la web Fantascine.com dediquem com a mínim dos episodis per parlar de tot el que ha donat de sí, tant en organització general, com en contingut, el Festival de Cinema Fantàstic de Sitges, que enguany ja ha arribat a la seva 47 edició.

Aquí us deixo la descripció i els links als dos episodis, dedicats a Sitges 2014.

ESPECIAL SITGES 2014 1ª Part

– Consideracions generals:  valoració de Sitges 2013, organización de Sitges 2014 y planes de futuro.

– Promo Agéncia ROM

– Palmarès i crítica de pel·lícules vist3s: “I Origins” (2014); “The Babadook” (2014);“These Final Hours” ( 2013); “The World of Kanako” (2014); “What We Do in the Shadows” (2014); “A Girl Walks Home Alone at Night” (2014); “Cold in July” (2014); ” The Satellite Girl and Milk Cow” (2014) 

LINK: http://www.ivoox.com/atmosfera-cero-ep-62-especial-sitges-2014-i_md_3661861_wp_1.mp3″ Ir a descargar

ESPECIAL SITGES 2014 2ª Part

Crítica de les pel·lícules vistes ( Excepte les ja incloses en el palmarès )

Curts d’ animació I: “The fog of Courage”, “The age of rust”, “Deadly”, “Adam and Eve raised Cain”.

Pel·lícules: “[REC]4 (2014)”; “Young detective Dee: The rise of the sea dragon” (2013); “Doc of the dead”; “Electric Boogaloo” ; “The midnight after”; “The fives”; “Hwayi: the monster boy”; “Annabelle”; “El dia trajo la oscuridad”

Promo: Piloto DEDALO de Agencia ROM

“R100″; “Over your dead body”; “Saint Siya: Legend of the Sanctuary” + “Bayonnetta: Bloody fate”; “Allelluia”; “Ruroni Kenshin 2 y 3″; “Relatos salvajes”; “The kingdom of dreams and madness”; “The tale of princess Kabuya”, “Buriying the ex”

Promo: Esta peli ya la he visto

“Kundo: age of the rampant”: ” Predestination “; ” Space Station 76 “; ” La distáncia “; “Musarañas”; “The double”; “The voices”; “Late phases”; ” A hard day” 

LINK: http://www.ivoox.com/atmosfera-cero-ep-63-especial-sitges-2014-ii_md_3721834_wp_1.mp3″ Ir a descargar

Publicat dins de Cinema, Festival de Cinema de Sitges, Opinió | Etiquetat com a , , , , , , , | Deixa un comentari

Sitges 2014: El meu top 5

Sitges 2014

Com en anys anteriors, m’agrada fer un petit top de pel·lícules del Festival de Cinema Fantàstic de Sitges. que destaco per sobre de totes les altres, perqué si una cosa es certa es que, en festivals com aquests i amb la quantitat de pel·lícules que arrribem a veures, no es pot evitar topar amb productes més aviat de baixa qualitat, peró també amb joies. Tot i que la meva impresió general es que el festival, en la seva edició nº 47 ha tingut un n9ivell bó, si que m’agradaria aturarme breument en uns quants títols que han destacat per sobre de la resta, sempre segons la meva opinió:

predestination

PREDESTINATION: dirigida pels germans Michael i Peter Spierig, i basada en una historia curta de Robert A. Heinlin ( All you zombies ) aquesta ha sigut per a mi la gran sorpresa del festival. Una historia que porta les paradoxes temporals a  l’últim extrem, de la qual no val la pena explicar-ne res per no treure’n el factor sorpresa. i en que brilla amb llum propia la protagonista femenina Sarah Snook. El que està clar es que és una d’aquelles pel·lícules en les que estàs pensant i pensant durant molt de temps.

I_Origins_poster

I ORIGINS: de Mike Cahill, protagonitzada per Michael Pitt i Brit Marling, és una d’aquelles pel·lícules que utilitza una premisa de ciència-ficció per explicarnos quelcom més profund. en aquesta ocasió, el treball de uns biòlegs sobre l’evolució del ull pot portar dins seu clau de la nostra existència. la pel·lícula no només ens proposa aquest repte, sino que també en la vida privada d’aquests científics i com afecta tot el seu treball. Una petita joia.

Electric_Boogaloo_La_loca_historia_de_Cannon_Films-315082411-large

ELECTRIC BOOGALOO: Amb el subtítol The Wild, Untold Story of Cannon Films, aquest es un del documentals més interesants i divertits que he vist en els últims anys, en que a partir d’entrevistes i imatges d’arxiu, s’ens explica com va ser el naixement, evolució i decadència de la productora de films de sèrie B Cannon, per part dels cosins israelis Menahem Golan i Yoram Globus, des d’un punt de vista gaire favorable. curiosament els cosins van tenir la seva resposta en forma de documental també: THE GO-GO BOYS: The Inside Story of Cannon Films.

juppongatana

RUROUNI KENSHIN 2 Y 3: si ja vam tenir el plaer de disfrutar de l’adaptació en live-action del manga i anime Rurouni Kenshin, en la seva primera part l’any 2012, sent una de les sessions en que més vam disfrutar, la projecció aquest Sitges 2014 de les parts 2 i 3 ha estat una autèntica festa. seguint el mateix estil que la primera i amb l’aparició de personatges carismàtics de l’obra, aquesta sessió doble ha estat sense dubte un dels moments culminants d’aquest festival.

kingdom-hm-smile

THE KINGDOM OF DREAMS AND MADNESS: un altre documental, que és una petita joia, centrat en la producció de l’últim llargmetratge animat del mestre de l’anime Hayao Miyazaky, que ens obre les portes de l’Stidi Ghibli i de casa seva, i en que anem seguint el progrés d’aquesta producció durant el dia a dia en aquesta casa de somnis animats. també es parta del seiu soci, Isao Takahasi, que en aquells mateixios moments estava produint el seu film Princess Kayuga.

Publicat dins de Cinema, Festival de Cinema de Sitges, Opinió | Etiquetat com a , , , , , , , , | Deixa un comentari

Sitges 2014: Palmarès

Sitges 2014

I Origins, de Mike Cahill, ha estat la guardonada amb el premi a la Millor Película de la Secció Oficial Fantástic de Sitges 2014. per la seva banda, el Premi Especial del Jurat se l’ha endut  The Babadook, de Jannifer Kent. Jonas Govaerts, per Cub, ha obtingut el premi a la millor direcció.

Aquest any el palmarés ha estat molt repartit i ha reflectit el caràcter més fantástic del festival.

Així ha quedat el palmarés de Sitges 2014 finalment:

SECCIÓ OFICIAL FANTÀSTIC SITGES 47

Premi a la millor pel·lícula: I ORIGINS, de Mike Cahill.

Premi especial del jurat: THE BABADOOK, de Jennifer Kent.

Premi a la millor direcció : CUB, de Jonas Govaerts.

Premi al millor actor (ex aequo):

Nathan Phillips per THESE FINAL HOURS, de Zak Hilditch.

Koji Yakusho per THE WORLD OF KANAKO, de Tetsuya Nakashima.

Premi a la millor actriu (ex aequo):

Essie Davis per THE BABADOOK, de Jennifer Kent.

Julianne Moore per MAPS TO THE STARS, de David Cronenberg.

Premio al mejor guión: YOUNG ONES, de Jake Paltrow.

Premio a la millor fotografía: JAMIE MARKS IS DEAD, de Carter Smith.

Premio als millors efectes especials: THE SIGNAL, de William Eubank.

Premio al millor cortometratge : OSCAR DESAFINADO, de Mikel Alvariño.

Menció especial:

  • POS ESO, de Sam
  • WHAT WE DO IN THE SHADOWS, de Taika Waititi i Jemaine Clement
  • A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, de Ana Lily Amirpour
  • SPRING, de Justin Benson y Aaron Moorhead.

 

Gran Premio del Públic  (Sección Oficial Fantàstic en Competició)

Premi otorgat per votació popular dels espectadors del Festival: WHAT WE DO IN THE SHADOWS, de Taika Waititi i Jemaine Clement.

Premios Sección Oficial Fantàstic Òrbita

Premi a la millor pel·lícula: HYENA, de Gerard Johnson.

Premi al millor director: COLD IN JULY, de Jim Mickle.

Menció especial: ’71, d’ Yann Demange.

 

Premis Secció Oficial Fantàstic Panorama

Premi al millor llargmetratge: THE TREATMENT, de Hans Herbots.

Menció especial: CREEP, de Patrick Brice.

 

Premis Méliès d’Argent

Premi al millor llargmetratge: GOODNIGHT MOMMY, de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premi al millor curtmetratge: AUTUMM HARVEST, de Fredrik S. Hana.

 

Premios de la Crítica

Premi José Luis Guarner a la millor pel·lícula: RÉALITE, de Quentin Dupieux.

Menció Especial de la crítica: GOODNIGHT MOMMY, de Veronika Franz i Severin Fiala.

Premi Citizen Kane

Premi al millor director novell: A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, d’ Ana Lily Amirpour.

Menció especial: WHEN ANIMALS DREAM, de Jonas Alexander.

 

Premis Noves Visions

Premi a la millor película de ficció: HAN GONG-JU, de Lee Su-jin.

Premi a la millor película de no ficció: NON-FICTION DIARY, de Jung Yoon-suk.

Menció especial: THE DUKE OF BURGUNDY, de Peter Strickland.

 

Premis Focus Àsia

Premi a la millor pel·lícula: MAD SAD BAD, d’Han Ji-seung, Kim Tae-yong i Ryoo Seung-wan.

Menció especial: HWAYI: A MONSTER BOY, de Jang Joon-hwan.

 

Premis Anima’t

Premi al mejor llargmetratge d’ animació: THE SATELLITE GIRL AND MILK COW, de Chang Hyung-yun.

Premi al millor curtmetratge d’animación: PINEAPPLE CALAMARI, de Kasia Nalewajka.

Menció especial: DINNER FOR FEW, de Nassos Vakalis.

 

Premi Brigadoon Paul Naschy

Premi al millor curtmetratge fantàstic presentat en aquesta secció: LINE UP, de Àlex Julià.

 

Premis Jurado Carnet Jove

Premi a la millor pel·lícula de Secció Oficial Fantàstic Sitges 47:

A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT, d’ Ana Lily Amirpour.

CUB, de Jonas Govaerts.

Premi a la millor pel·lícula de la secció Midnight X-Treme: THE HOUSES OCTOBER BUILT, de Bobby Roe.

Premi Emergentes: AMOR ETERNO, de Marçal Forés.

Premi Experimenta: THE TRIBE, de Myroslav Slaboshpytskiy.

 

Premis Phonetastic Sitges Mobile Film Festival

Premi al millor curtmetratge: SECTOR ZERO 4, de Alfonso García López.

Premi del públic: INTRUSOS, de Iván Mourin.

 

Premio Blood Window

THE STRANGER, de Guillermo Amoedo.

 

Premis SGAE Nova Autoria

Premi a la millor realització: Víctor Alonso Berbal, per PUÑO Y METAL, de la Universitat Pompeu Fabra.

Premi al millor guió: Joaquim Barceló per DINOSAURIOS, de Joaquim Barceló y Amanda Gómez, de la Universitat Ramon-Llull-Blanquerna Comunicació.

Premi per la millor música original: Alain Gómez Reglá i Luis Daniel González per PILATO, PILATO, de Roberto Russo, de la Escola de Cinema Bande à part.

Premi Sitges Cine365 Film

Gerardo Herrero y Carles Torrens.

Publicat dins de Opinió | Etiquetat com a , , , , , | Deixa un comentari

Sitges 2013: El meu top 5

 

cartel-festival-sitges-2013Ara que ja ha acabat aquesta 46 edició del Festival de Sitges, es hora de les valoracions. I, a l’hora de destacar el que m’ha semblat el més destacat d’aquest Sitges 2013, he elaborat un top 5, amb les pel·lícules que no podeu deixar escapar:

1. NEW WORLD: Un any més, el cinema coreà es confirma com una aposta segura, i “New World” brilla amb llum propia. Aquesta mena de Padrino coreà, o como ens la van definir al presentarla, una mescla entre “El Padrino” i “Internal Affairs, és una película vibrant, plena d’acción, trames confuses, personatjes infiltrats i situacions portades al límit. Excel·lentment interpretada per tot el repartiment, destacant el protagonista Jung-Jae Lee y el sempre excel·lent Min-Sik Choi. Una pel·lícula que no et deixa repossar pràcticament en ningún moment i que serveix d’inici a la que pot ser una saga molt interessant.

2. UGLY: Si l’any passat Anurag Kashyap es va revelar com un dels descobriments del festival, amb la seva gran Gangs of Wasseypur,aquest any el director indi s’ha confirmat com un dels noms a seguirde prop, amb la seva nova proposta “Ugly”. Aquest cop no son gànsters els protagonistes, pero la policía y els delincuents estan presents a aquesta història sobre la desaparició d’una nena  com aquest fet posa a la vista la misèria humana. Una pel·lícula dura, que també deixa un racó a l’humor y la música i on  Kashyap ens va revelant poc a poc, l’autèntica natura dels personatjes, una natura molt lletja.

3. THE WIND RISES: En el meu top 5 no podía fallar l’ última pel·lícula del mestre Hayao Miyazaki, última per haber anunciat la seva retirada definitiva del món del cine. Es cert que “The Wind Rises” no passarà a la història per ser la millor pel·lícula de Hayao Miyazaki, pel que fà a l’argument al menys, per haber optat per oferir una versió lliure de crítica política i social en aquesta aproximació a la figura de Jiro Horikoshi, inventor de varis avions de guerra japonesss de la 2ª Guerra Mundial. Pero la mà de Miyazaki es innegable, la seva maestría segueix estant a anys llum de la resta i quina millor  manera de dir adèu que amb aquest homenatje a l’aviació, tema que apassiona especialment al mestre. Miyazaki ens diu adèu amb màgia.

4INSIDIUS CHAPTER 2: el retorn de James Wan amb la història de la familia Lambert no ha decepcionat. Si amb “Insidius”, l’efectivitat de Wan a l’hora d’allargar la tensió i oferir ensurts, feia venir calfreds i més d’un bot a la cadira, en aquesta segona part segueix per el mateix camí, amb el mèrit afegit de fer-ho amb un presupost limitat, que es nota en els decorats, pero que no desmereix el resultat final. A més, en aquesta segona part s’aprofundeix més en alguns fets que només s’apuntaven el la primera part, el que dona al conjunt un tancament perfecte. Em declaro fan absoluta de la saga Insidius i espero amb ganes la tercera part, que ja ha estat anunciada, això sí, sense James Wan al davant.

5. THE CONGRESS: Aquesta pell·ícula ha sigut una de les sorpreses agradables d’aquest festival. La veritat es que no savía que esperar d’aquesta pel·lícula, al no conèixer la novel$la en la que s’inspira, però sembla que en aquest aspecte, les coincidències son poques. El que ens trobem a  “The Congress” és una pel·lícula que comença com un drama en que una actriu en hores baixes intenta tirar endavant la seva família, amb tocs de crítica a  Hollywood i la explotació de les seves estrelles, per a meitat de pel·lícula tornarnos bojos amb un gir animat i psicodèlic, que et descoloca pero també et fascina. O, al menys es el que em va passar a mi. I, al capdavant de la pel·lícula, una brillant Robin Wright.

Menció especial per a Much Ado About Something: M’agradaria mencionar aquesta pel·lícula perque és amb la que m’ho he passat millor en aquest festival, tot i que no sigui una pel·lícula de gènere. Josh Whedon i els seus amics es reuneixen a la casa del director i ens ofereixen una versió de la obra de William Shakespeare, amb el text original original però en un ambient contemporani, que es converteix en un gran divertimento. Això sí, si no us agrada Whedon i les seves sèries, potser  no disfrutareu tant d’ella com jo ho vaig fer.

Tambè podeu trobar aquest top al post corresponent en castellà a Fantascine

Publicat dins de Cinema, Festival de Cinema de Sitges, Opinió | Etiquetat com a , , , , , , , , , , , | Deixa un comentari

Sitges 2013: Palmarès

cartel-festival-sitges-2013

Ja ha finalitzat la 46ª edició del  Festival Internacional de Cinema de Catalunya i és hora conèixer els guanyadors d’enguany. Ha estat una edición marcada per les retallades, ja que s’ha reduit en un dia la seva duració, però que en general ha estat a l’alçada d’anys anteriors, amb pel·lícules per tots els gustos ( Inclosa la celebració d’una sessió del Phenomena Experience ) i en el que hem pogut disfrutar amb la presència d’artístes de la talla d’Elijah Wood, Alex de la Iglésia, Takashi Miike o Alejandro Jodorowsky, entre molts.

Ha estat també una edició de rècords. S’ha batut el rècord de vena d’entrades, como han demostrat les sessions plenes de gom a gom de gent, tant a l’Auditori, como en els cines Retiro i Prado; però també s’ha arribat a la xifra de 600 acreditacions de premsa. Amb tot això, un any més podemo dir que el Festival de Sitges gaudeix d’una salut inmillorable, per al que respecta al públic, i que any rere any, va ampliant la seva  popularidat.

Aquí teniu la llista completa de premiats d’aquest any ( Font sitgesfilmfestival.com )

 Secció Oficial Fantàstic Competició

Millor pel·lícula fantàstica en competició: Borgman, de Alex van Warmerdam

Millor direcció : Navot Papushado i Aharon Keshales per Big Bad Wolves

Millor interpretació femenina: Juno Temple, per Magic Magic

Millor interpretació masculina: Andy Lau, per Blind Detective

Millor guió: James Ward Byrkit, por Coherence

Millors efectes especials: Afflicted, de Cliff Prowse i Derek Lee

Millor fotografía: Larry Simith per Only God Forgives

Premi especial del jurat: Only Lovers Left Alive, de Jim Jarmusch

Menció especial del jurat: Jodorowsky’s Dune, de Frank Pavich

Millor curtmetratje de la Secció Oficial Fantàstic a Competición: The Landing, de Josh Tanner

Gran Premi del Públic – El Periódico de Catalunya

Millor Pel·lícula Jodorowsky’s Dune, de Frank Pavich

Premis de la Crítica

Premi José Luis Guarner: The Congress, de Ari Folman

Premi Citizen Kane al Millor Director Novell: Upstream Color, de Shane Carruth

Secció Focus Asia – Anima’t

Millor pel·lícula de la Secció Focus Asia: New World, de Park Hoon-Jung

Menció Especial de la Sección Focus Àsia: Ugly, de Anurag Kashyap

A la millor pel·lícula d’animació: The Fake, de Yeon Sang-Ho

Menció Especial de la Secció Focus Ásia: Anime Mirai, de Kazuhide Tomonaga,Toshihisa Kalya, Shinpel Mlyashita i Hiroshi Kawamata

Mejor curtmetratje d’animació: Peau de Chien, de Nicholas Jacket

Secció Noves Visions

Premi Noves Visions: Halley, de Sebastián Hofmann

Premi “No-Ficció”: Millius, de Zat Knutson i Joey Figueroa

Premi Petit Format: Zoo, de Nikolas Pleskof

Premi Especial del Jurat: Gente en Sitios, de Juan Cavestany

 

Sección Noves Visions Emergents – Experimenta

Premi Noves Visions Experimenta: Capa caída, de Santiago Alvarado

Premi Noves Visions Emergents: Escape from Tomorrow, de Randy Moore

 

 Méliès d’Argent

Al llargmetratje de la Sección Oficial Europea Fantàstic en Competició (Méliès d’Argent): Enemy, de Denise Villeneuve

Al cortometraje de la Sección Oficial Europeo Fantàstic en Competición (Méliès d’Argent): The Body, de Paul Davis

Largometraje ganador del Méliès d’Or 2013:    Au Nom Du Fils, de Vincent Lannoo

Cortometraje ganador del Méliès d’Or 2013: Voice Over, de Martín Roseta

Mención Especial al largometraje de la Sección Oficial Fantàstic Panorama en Competición: Frankenstein’s Army, de Richard Raaphorst

Sección Brigadoon

Al millor curtmetratje Brigadoon: El último onvre bibo, de Daniel Aguirre i Luna Martín

Secció Carnet Jove

Premi Jurat Carnet Jove a la millor pel·lícula oficial Fantàstic Competició Sitges 46: Coherence, de James Ward Byrkit

Millor pel·lícula de la Secció Midnight X-Treme: 100 Bloody Acres, de Colin Cairnes i Carmeron Cairnes

Phonetastic Mobile Sitges Film Festival

Premi Phonetastic al millor curt grabat mitjançant telèfono mòbil: The Other Side, de Conrad Mess

Menció Especial Phonetastic al millor curt grabat mitjançant telèfono mòbil: Ecos, de Carlos J. Marín

Menció Especial Phonetastic al millor curt grabat mitjançant telèfono mòbil: La boca del León, d’Alfonso García López

SGAE – Nova Autoria

Mejor direcció: Tànit Fernández e Isaac Rodríguez, per Espés

Mejor guió exaequo: Eugenio Canevari, per Gorila baila i Tànit Fernández, per Espés, presentat per la Universitat Pompeu Fabra

Millor música original: Álvaro Lafuente, per Dinosaurio, presentat per l’ESCAC

Menció especial: Haim Frank Ilfman, per Big Bad Wolves

Publicat dins de Cinema, Festival de Cinema de Sitges | Etiquetat com a | Deixa un comentari